E-Ticaret Satış Teknikleri (Blog İle Satışları Artırın)

2
348
Görüntüleme

Satış teknikleri konusunda en etkili pazarlama yöntemleri arasında olan Blog ile pazarlamanın önemini sizlere anlatmak istiyorum. Bir E-ticaret mağazanız var ve ürünlerinizi blog ile içerik oluşturarak satışları nasıl artırabilirsiniz ? İşte şimdi size bu soruya hem şaşıracağınız hemde gerçekten etkili olan yöntemden bahsetmek istiyorum .

E ticaret’te doğru ürün pazarlama ile çok iyi dönüşümler almak mümkündür . Sektörünüz her ne kadar büyük bir rekabet içerisinde olsada doğru satış teknikleri ile cironuzu artırabilir , sürekli dönüşüm alan mutlu müşteriler edinebilirsiniz.  Fakat bir e ticaret siteniz var ve müşteri kazanma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız size , dönüşüm ve pazarlamada en etkili yol olan blog ile pazarlama hakkında önemli bilgiler vereceğim .

Satış Tekniklerinde Blog’un Önemi 

1 – İnsanların Farkında Olmak

Blog yayınları ile ürünlerinizi tanıtmanızın en büyük artısı sattığınız ürünün farkındalığını artırmaktır. Ürünleriniz hakkında yazdığınız her makale , müşterinize mağaza görevlisi gibi davranıp ürünlerinizi daha iyi tanıtmak ve eksi artılarını ona sunmak için en iyi yollardan biri. Ayrıca müşteriye yol göstermekle kalmayıp sosyal medya vb yerlerde paylaşım yapmasına daha çok olanak sağlıyor ve müşteri ürünü almasada , ürün hakkındaki detaylı bilgiyi insanlara göstermek istiyor ve farkındalığı artırıyor .

2 – Seo ( Arama Motorlarına Ürünüm Burada ) Diyebilirsiniz

Evet bloğun e ticaret sitenizde seoya etkisi çok fazla olur. Genelde her makalede ürününüze giden bir bağlantı veya direk satın alma linki ekliyor olacaksınız , ki bu google’da yeni indexler kazanmak ve ürününüzü arama motorlarında daha ön planda tutmanıza yardımcı olacaktır. Ürün hakkında tek bir paylaşım değilde aynı ürünü bir kaç kez google’a benzersiz şekilde indexletmiş olacaksınız.

3 – Satış 

Evet arkadaşlar , yalnızca e ticaret siteniz , satış yapmak için ürününüzü yeterince ifade edemeyebiliyor , Ancak bir blog yazısı ürününüzü hikaye anlatım gücüyle insanlara daha etkili pazarlayabilme şansı verip , daha fazla satışa ikna etme becerisi sunabilir.
* Öneri : Ürününüzün kullanım alanı veya nasıl yapılır gibi video ve resimli anlatımını bloğunuzda sergileyerek insanlara gerçekten çalıştığını ve aldıktan sonra zorlanmayacakları hissini verip , müşteriyi satın alma konusunda %50 oranında şansınızı artırabilirsiniz. 

Artık E Ticaret İçin Blog Yazmaya Karar Verdiniz mi ? 

 İşte ürün hakkında neler yazmanız gerektiğini içeren ipuçları ; 

 • Ürün Kullanım Çalışmaları
  Ürün hakkında yazabileceğiniz en iyi makalelerden biri , ürününüzün insanlara nasıl fayda sağladığı yardım ettiği , veya sizin söz verdiğiniz konularda nasıl gerçekçi olduğunu insanlara anlatmak
 • Ürün Hakkında Medyalar
  Görmek inanmaktır. Bu yüzden ürünlerinizin nasıl çalıştığını medya resim video vb yollarla insanlara göstermek insanın aklındaki şüpheyi ortadan kaldırmaya çok faydalıdır. Mesela kullanmadan önce – kullandıktan sonra gibi sonuçlar yükleyerek ürünü satın almalarında soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Ürün Detayları
  Kitlenize mutlaka ürünlerinizin arkasında olduğunuzu garanti değişim iade konusunda kesin şartları ve kolaylıkları makalenizde mutlaka sunun . Ayrıca ürün detayları olarak avantajları , özellikleri , fiyatları , bu ürünü alırlarsa nasıl fayda sağlayacakları konusunda eşşis bilgileri mutlaka müşteriye sunun .
 • Yükseltmeler ve geliştirmeler
  Eğer dijital bir ürün satıyor ve güncelleme konusunda müşterilere yeni sürümler sunuyorsanız , Sürekli sitenizde ‘ Şu ürünün yeni sürümü mevcut ! Artık daha gelişmiş vb’ gibi duyurular yapın. Bu müşterinin aklında gerçekten bu işi hakkıyla yapan ve ürünü güvenle alabiliriz hissi oluşturacaktır.
 • Referans Müşteri Profilleri 
  İnsanlar genelde bir ürünü almadan önce müşteri yorumları ve referansları mutlaka inceler. Bu yüzden mutlu müşterileriniz varsa onlardan müsade alarak mümkünse video röportaj , veya yazılı olarak ürün hakkında güzel deneyimlerini alıp sitenizde müşteriye mutlaka sunun . Yeni gelen müşterilere ürünleri satın alması için eski müşteriler aracılığyla satış yapmanın en akıllı yollarından biri budur.
 • Öğretici Makaleler
  Müşteriler ürünler hakkında sorulara cevap bulabilmek için nasıl yapılır vb tarzda konulara ihtiyaç duyarlar. Sizde bloğunuzda ürün satış linkinden önce , ürünü satın aldıktan sonra nasıl kullanılacağı konusunda detaylı bilgiye ‘ Nasıl Yapılır’ sayfamızdan ulaşabilirsiniz gibi notlar düşüp ‘ Tüm ürünler hakkında sıkca rastlanan sorunlara cevap veren bir sayfa oluşturursanız bu müşteriyi cezbeder ! Artık o ürünü almamak için hiçbir nedeni kalmaz .
  Bu tekniklerin devamını ilerleyen zamanlarda ek olarak sizlere sunacağım. Daha farklı ipuçlarını ele alarak daha detaylı bilgiler aktaracağım. Şimdilik hoşcakalın.

2 YORUMLAR

 1. Başarılı bir makale olmuş. Klasik “internetten para kazanmak” konulu hiç bir bilgi vermeyen sitelerden farklı çizginizi korumanız dileğiyle, başarılarınızın devamını dilerim.

 2. Yabancı alışveriş sitelerine baktığımızda firmaların mutlaka blog sayfaları mevcut, artık ülkemizde de firmalar özellikle büyük firmalar bloğun gücünü keşfetmiş durumda. Zaten şöyle bir şey var, eğer bir şey satmak istiyorsanız öncelikle o ürünle ilgili kısa da olsa bilgiler sunmak o ürünü almak isteyen kişiyi kesinlikle etkileyecektir. Blog gerçekten bu konuda mükemmel bir sistem. Eğer küçük veya büyük bir firmanız varsa kesinlike blog yazarak ürünlerinizi tanıtmanızı tavsiye ederim. Gerçekten çok faydası olacaktır.
  İşini büyütmek isteyen herkes için çok kaliteli bir içerik olmuş, elinize sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here