SEO Eğitimi : Google’da İlk Sayfada Çıkmak İçin İpuçları

9
432
Görüntüleme

Merhaba , Seo  eğitimi adı altında , google’da ilk sıralarda veya ilk sayfada çıkmak için 5-10 yıllık bir deneyim veya bilgiye hiç ihtiyacınız yok  , google’da ilk sırada nasıl çıkarım sorusuna bu makalede cevap bulacağınızı belirtmek isterim . Herkesin seo ile baş etme şansı var ve  blog yazarlığı yapabilen  %20 lik derecede web işlerinden anlayan birisi çok başarılı seo uyumlu blog yazıp ilk sayfalara kolaylıkla çıkabilir.

Google’da üst sıralarda çıkma yöntemleri olarak insanların ,   Google’da aradığı soruya net bir cevap verebilmek  ve ben bu konuyu arasam nasıl bir cevap isterdim diye düşünmesi gerekli.  Bu makalede sizlere google’da ilk sıralarda çıkmak için 7 yıllık deneyim ve gözlemlerin , etkisini kesinlikle gösteren basit ipuçlarını sizlere yardımcı olması açısından sunacağım.

Evet lafı daha fazla uzatmadan konuya girmek gerekli biliyorum , işte genel olarak blog yazarlarının üst sıralar ve ilk sayfa için bloğunu nasıl optimize etmesi gerektiği ve nasıl makaleler yazması gerektiği konusunda ipuçlarını sizlere maddeler halinde anlatıyorum. Maddeler her zaman anlatmak ve karşıdakinin anlaması için en güzel yoldur.

Henüz 15 günlük olan Cepidea ‘ Google’da ilk sıralarda çıkmak ipuçları ‘ yazınca ilk sayfa 2.ci sırada çıkıyor buyrun resim aşağıda

Google İlk Sırada Çıkmak
Google İlk Sırada Çıkmak

Hedeflenecek Anahtar Kelimeler Ve Bunların Aranma Hacmi Ne Olmalıdır ?

Bir içerik hakkında yazmadan önce 3 adet anahtar kelime belirlemeli ve bu anahtar kelimelerin en az 1K ile 10K arası aranma hacminin olması gerektiğini veya 100 ile 1K en az aranma hacminin olması gerektiğine dikkat edelim. Aranma hacimlerini Google Adwords Keyword Planner  ile öğrenebilirsiniz. Biz Keyword Planner ile her zaman aranma hacmi öğreniyor ve başka platfomlara ihtiyaç duymuyoruz.

Evet şimdi size bir örnek göstermek istiyorum , ‘ En iyi Blog siteleri ‘ aramasını google’da yapalım ve çıkan ilk sitenin başlığını inceleyelim . Arama yaparken  başına (allintitle) ekliyoruz, nedeni ise aradığımız başlık tittle ile  milyonlarca blog yerine  sadece en iyi optimize edilmiş çok az blog göreceğiz.

Google’da İlk sayfada çıkmak

Evet arkadaşlar sadece 599 sonuç bulduk ve sıralamadaki ilk sitenin kullandığı anahtar kelimeler şaşırtıcı gerçeklikte size anlatmak istediklerimizi sunmuş. 3 anahtar kelime belirlemenizi istemiştik . İşte resimde kare içine aldığımız anahtar kelimeler yazacağınız içeriğe en uygun anahtar kelimelerdir. ” En iyi blog siteleri’ diye makalemizi yazarken Başlık ve ilk 100 kelimelik makale başlangıcında anahtar kelime alternatiflerimizi kullanmalıyız. Ana anahtar kelimemiz ilk parağrafta mutlaka olmalı .  Bu alternatifler nelerdir ?
‘En iyi blog siteleri’ ‘ Blog örnekleri ‘ ‘ En iyi bloglar’ vb kelimelerle diğer alternatif aramalarla en iyi blog sitelerinde ilk sıra için google’da güzel bir etki bırakabilirsiniz.

Google’da makalenizi  resim ve videolarla desteklemenizde fayda var . Daha uzun ve nitelikli gönderilerin üst sıralarda çıkması kesinlikle kanıtlanmış bir gerçektir.

Anahtar Kelimenizin Sayfa Seo da nasıl kullanılacağı aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır;

 • İlk yapmanız gereken en az 1500 2000 Kelimelik yazı hefelemelisiniz. Bunu lütfen yapın ve şaşırtıcı sonuçları kendi gözlerinizle görün. Google sizden bunu istiyor , insanlara daha çok ve gerçek bilgiyi sun ve gerisini bize bırak diyor.
 • Anahtar kelimeniz , başlığın ilk kısmında veya yakınında olmasına dikkat edin , bu sıralama kriterlerinde yüksek etkiler göstermektedir ve insanlar arama yapınca çıkan sonuçlarda ilk satırları okuduğu için tıklamaya tetiklemektedir.
 • Ana anahtar kelimeniz, ilk 100 kelimeyle ilk paragrafınızda olması gerekir; bunun SEO değeri çoktur! Bu, Google örümceklerine sayfanızın içeriğine mükemmel bir başlangıç ​​bakış açısı sunar.
 • Url nizi sade ve basit tutun fakat mutlaka anahtar kelimenizi kullanın.
 • H1 ve H2 etiketleriniz hatta bazen H3 etiketlerinizin anahtar kelimelerinizi içerdiğinden emin olun .
 • LSI ‘ye dikkat edin . Nedir bu LSI diyeceksiniz ” LSI, Latent Semantic Indexing demek oluyor ve  dilimizde karşılığı “Gizli Anlamsal İndeksleme”.dir  ÖRNEĞİN
  LSİ gizli anahtar kelimeler

  Resimde görüldüğü üzere ‘ En iyi blog siteleri’ hakkındaki makalemizde örnek gizli anahtar kelimeleri sayfanın en altında bulabiliriz. İnsanlar bunlarıda beraber çok arıyor ! Ve bu anahtar kelimeleri kullanmaktan lütfen kaçınmayın ! Çoğu insan bunun farkında bile değil.

 • Makalenize eklediğiniz resimlerin alt özelliğine mutlaka ana anahtar kelimenizi yazın
 • 1500 kelimelik bir makalenizde bloğunuzdaki diğer ilgili postlara en az 5 kez gelen giden bağlantı linki vermelisiniz. Ama bu aynı anahtar kelime ile değilde ilgili anahtar kelime ile .
 • Son olarak Off Page Seo yani site dışı seo
  Site dışı seo konusunda sizlere gerçeği konuşmak gerekirse çok fazla bilgi veremeyeceğim . Kendi yaptığım bazı maddelerden bahsedeyim
  – Makalenizi tüm sosyal medya hesaplarında paylaşın
  – Bir kaç kaliteli anahtar kelime üzerine backlink alın
  – site içi dışı bağlantılarınızın patlamadığından emin olunEvet arkadaşlar , google sıralaması için yapabileceğiniz en iyi şey budur. Bu makaleyi okuyup zaman ayırdığınız için size çok teşekkür ediyorum . Bir diğer makalemizde görüşmek üzere

9 YORUMLAR

 1. Hocam “LSI, Latent Semantic Indexing” bu olayı sayenizde öğrenmiş oldum.Gerçekten dikkat etmemiştim.Seo konusunda yazılarınız için tekrar teşekkürler.takipteyim.

  • Merhabalar , Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim . Bunları dikkate alıp uyguladıktan sonra ek olarak Google Stil Rehberinden Yüksek Kaliteli İçerik İpuçları Makalesini yayınladım. Onlarıda okur uygularsanız İÇERİK konusunda google ile çok iyi anlaşabilirsiniz. Başarılar dilerim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here