SEO İçin İhtiyacınız Olan Chrome Eklentileri

0
146
Görüntüleme

Google Chrome şuan için tarayıcıların en popüleri. İnternet Explorer’in sadece Chrome indirmek için kullanıldığı bir dönemdeyiz. Bu kaçınılmaz bir gerçek ve alternatifler olan Mozilla , Opera vb tarayıcılar olsada Chrome popülerliği elinde tutuyor .

Peki Chrome’u bu kadar kullanışlı kılan şeyler neler ?
Tabiki bunun altında yine Google yatıyor . Biz webmaster’lara göre  Chrome, eklentileri ve özelleştirilebilir yapısı açısından çok cazip.

Chrome mağazasındaki  seo ve webmasterlar için bir çok faydalı eklentisi olduğunu biliyormuydunuz ? Eğer halen bunları kullanmıyorsanız bu eksiklik demektir. Evet şimdi aşağıda sizlere bu eklentilerden bahsedeceğim .

 

1 – Sayfa Analizi Eklentisi

Seo Sayfa Analiz Eklentisi
Chrome Seo Sayfa Analiz Eklentisi

Page Analytics Bu eklenti , kendi sitelerinizin Google Analytcs bilgilerini kolay ve hızlı şekilde görüntülemenize yardımcı olur . Ayrıca sayfa , kategori , resimler vb tüm makalelerin tıklanma oranlarını sizlere hızlı bir şekilde sunar . Eklentiyi kurduktan sonra analytcs gmail hesabınızda tarayıcıda oturum açmanız yeterlidir.

 

2 – Anahtar Kelime Analiz  Eklentisi

Anahtar Kelime Analiz Eklentisi
Chrome Anahtar Kelime Analiz Eklentisi

Keywords Tools  Eklentisi bana göre en popüler ve gerçekten kullanılmanızı önerdiğim eklentidir.  Anahtar kelimeler hayatımızda sürekli varlar , Google’da aradığımız herşey bir anahtar kelimedir. İşte bu kelimeler ve benzerlerini Adwords Keyword Planner’a fazla gerek duymadan aranma hacimlerini kolayca görebiliriz. Bu eklenti, üç farklı kaynaktan, yani Google Anahtar Kelime Planlayıcı, UberSuggest ve Google Search Console’dan veri çeker. Anahtar kelime araştırması için hızlı bir başlangıç ​​noktası sağlar.

 

3 – Seo MOZ Chrome Eklentisi

Seo MOZ Chorome Eklentisi
Seo MOZ Chrome Eklentisi

Mozbar Eklentisi Dünyanın en popüler seo hizmeti sunan MOZ ‘un Chrome eklentisi olsa ne olurdu ? İşte Mozbar’ın yaptığı şey tamda budur.
Moz’un sunduğu çoğu istatistiğe kendi sitesine erişmeden ulaşmak istiyorsanız bu eklentiyi indirip kurabilirsiniz. Bu eklenti ile  , alan adı yetkisi, sayfa yetkisi, bağlantı profilleri, anahtar kelime vurguluları ve daha fazlası gibi bazı önemli unsurları görebilirsiniz.

 

4 – User-Agent Switcher Eklentisi

User-Agent Switcher for Chrome
User-Agent Switcher for Chrome

User-Agent Switcher Bir zamanlar masaüstü web sitesi kullanımıyla ilgili endişelenmemiz gerekiyordu . Şimdi ise mobil tablet tv vb birçok ekran boyutlarına göre web sitelerini optimize etmemiz gerekiyor. İşte bu noktada User Agent Switcher eklentisi ,  bizlere sitemizin diğer cihazlarda nasıl göründüğünü hızlı bir şekilde sergiliyor. Bu sayede tüm cihazlar için sayfalarımızı hızlı şekilde optimize etmemize olanak tanıyor. ( Yani bir telefondan girip bakayım deme derdini ortadan kaldırıyor ) Tüm bunları bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardan Chrome ile yapabilirsiniz.

 

5 – LinkMiner Chrome Eklentisi

Linkminer Kırık Link Bulma Chorome Eklentisi
Linkminer Kırık Link Bulma Chrome Eklentisi

LinkMiner sizin için sitenizdeki kırık linkleri tarar . Kırık linkleri bulmakla kalmayıp aynı zamanda linkler hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri verir.

 

SONUÇ : 

Daha fazla faydalı uzantı hakkında yazmak isterdim. Çünkü Chrome mağazada çok fazla faydalı eklenti var . Ancak genel olarak ihtiyaç duyulan ve benimde kullandığım eklentiler bunlar .

Bu eklentiler hakkında görüşlerinizi yorum olarak bildirmekten çekinmeyin. Yeni makalelerimizde görüşmek dileğiyle .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here