Youtube Para Kazanma ? Youtube Kanal Açma ?

4
423
Görüntüleme

Youtube Kanal açma ve Youtube ile para kazanmak için ‘Sıfırdan Başlangıç Rehberi’ olarak düşündüğümüz ve görsellerle destekleyip en kolay anlatımı sunduğumuz makalemizde sizlere Youtube Kanal açma , Kanal düzenleme , Adsense  Reklam hesabı ekleme vb. konularda detaylı anlatımlar yapıp , Youtube’dan para kazanmaya adım atmanızı sağlayacağız.

Youtube günümüzde en popüler video kaynaklarından biri , ve para kazanma konusunda milyon dolarlara uzanan yolculuklara ev sahipliği yapıyor . Peki insanlar Youtube ile nasıl para kazanıyor ? İşte bu noktada youtube gelir ortaklığı devreye giriyor , yani youtube sizin yüklediğiniz videolarda reklam gösterip , izleyicilerinizin reklama tıklaması veya Bin görüntülenme başı kazanç sistemi ile reklam gelirini sizinle paylaşıyor. Youtubeden para kazanmaya başlamak için öncelikle bir youtube kanalı oluşturmamız gerekli ;

1 – Youtube Kanalı Nasıl Oluşturulur ?

Youtube Kanal Açma
Youtube Kanal Açma

Youtube kanalı açabilmek için öncelikle bir Google hesabımız olması gerekli , Google Gmail hesabımız varsa veya yeni bir hesap edindikten sonra Youtube.Com ‘a giriş yapıyoruz .

Daha sonra sağ üst köşede bulunan Oturum Aç butonuna tıklayalım

 

Ekrana oturum açma mail adresimiz istenecek . Mail adresi ile hesabımıza giriş yapalım

 

Oturum açma işlemimizi tamamladıktan sonra youtube ana sayfasında sol üst köşedeki butona tıklayıp biraz aşağıya doğru baktığımızda AYARLAR sekmesini göreceğiz . AYARLAR ‘a tıklıyoruz

Ayarlar a tıkladıktan sonra karşımıza aşağıda resimdeki gibi bir ekran gelecek , Bu ekranda yeni kanal oluştur’a tıklamamız gerekli.

 

Yeni kanal oluştur’a tıkladıktan sonra karşımıza altta resimdeki gibi bir ekran gelecektir. Oluşturmak istediğimiz kanal adımızı belirleyip yazdıktan sonra OLUŞTUR butonuna tıklıyoruz.
*Not : Oluşturmak istediğimiz kanal adı paylasacağımız içerik kategorisine göre bulunmalı ve insanlara akıldı kalıcı marka olabilecek bir kanal adı sunmanız sizin yararınıza olacaktır.

 

Oluştura tıkladıktan sonra , karşımıza doğrulama ekranı gelecek . Aşağıdaki resimde doğrulama ekranına cep telefonu numaramızı yazıp doğrulama kodunu nasıl almak istiyorsak ‘kısa mesaj’ veya ‘Telefon araması’ olarak ki biz kısa mesajı seçmenizden yanayız. Telefon numaramızı yazıp kısa mesaj ı seçip Devam Et butonuna tıklıyoruz.

Youtube ile para kazanmak

 

Kısa mesajı seçip devam ddedik ve karşımıza alttaki resimde görüldüğü gibi doğrulama ekranı geliyor , hemen cep telefonumuza gelen kodu bu doğrulama ekranına 6 hane olacak şekilde girdikten sonra devam diyoruz ve kanalımız başarılı bir şekilde oluşmuş oluyor.

Bu aşamaya kadar kanılımızı başarılı bir şekilde oluşturduk . Bundan sonraki süreçte kanalımızı düzenleme kısmına geçiyoruz.

 

2- Youtube Kanalı Düzenleme İşlemleri

Kanalımızı başarılı bir şekilde oluşturduktan sonra kanal düzenleme işlemlerine geçiyoruz. Biz size basitce kanal nasıl düzenlenir vb bilgileri görsel olarak aktaracağız fakat iyi bir kanal olusturmak için resim ve tasarım kısımlarında ücretli destek almanız veya PhotoShop bilginiz varsa kendiniz özel görseller hazırlamanızı tavsiye ediyoruz.

Kanalımızı oluşturduk , şimdi aynı ekranda sağ üst köşedeki profil simgesine tıklayıp ‘Kanalım’ sekmesine tıklıyoruz. Bu işlemi aşağıdaki görselde belirttik

 

 

Evet başarı ile kanal profilimizi aşağıda resimde belirttiğimiz şekilde görüntülüyor olacağız. Ve o ekranda Kanal Profil Resminizi , Kanal Kapak Resminizi , Kanal Hakkında kısımlarını ve kanalınızla ilgili tüm herşeyi düzenleyip görüntüleyebilirsiniz.

youtube kanal düzenleme
Youtube Kanal Düzenleme Ekranı

 

Kanalımızı başarı ile oluşturup düzenlemeyi detaylıca öğrendik. Bu kısımlardan sonra işlerimiz biraz daha zorlaşıyor , çünkü içerik oluşturmak veya insanların izlemesi için nasıl videolar yayınlamalıyım ? hangi kategoriye yoğunlaşsam  ? gibi sorular çoktan aklınızda doğmuş olmalı. Evet arkadaşlar işte burada karar vermek tamamen size ait. Sevdiğiniz birşey bulmak ve o işi herkesten iyi yaparak insanlara sunmak bu hususta en önemli faktör olduğunu belirtmek isteriz.

3- Kanalınız İçin Nasıl Videolar Çekilebilir ? İçerik Fikirleri

Arkadaşlar tekrar belirtmek istiyoruz ki içerik çok önemlidir. Ne kadar kaliteli videolar çeker veya hazırlarsanız izleyici kitleniz ve takipçileriniz bir o kadar artacaktır.
*Önemli NOT: Kesinlikle Kopya içerikten uzak durmalısınız. Bir başkasının videosunu alıp yayınlayarak para kazanamaz telif hakkı ihlali alırsınız. İkinci veya üçüncü ihlalde hesabınız kapatılır.  Size fikir vermesi açısından aşağıda bir kaç hazırlayabileceğiniz içerikler hakkında maddeler sunuyoruz ;

a) Vlog ile içerik oluşturmak : Vlog yaptıklarınız veya yaşadıklarınızı çektiğiniz video izletidir. Örneğin bir gezi ile ilgili bir kategori düşünüyorsanız , gittiğiniz şehirleri yaylaları dağları kırları müzeleri vb yerleri videoya alarak o an yaşadıklarınızı vb olayları derleyip youtube kanalınıza yükleyebilirsiniz. Youtube ile para kazanmak için vlog en alternatif yoldur aslında

  • Bayanlar için genelde çeşitli makyajlar yaparak bunları videoya alır püf noktalarını insanlara sunabilir izlenim kazanabilirsiniz.
  • Sokak röportajlarına çıkıp , insanların gündemdeki konular veya ilginç başlıklarla fikirlerini alabilir bunları derleyip kanalınızda yayınlayabilirsiniz.
  • Oyun vlogları çok popüler . Sadece bir oyuna veya son çıkan oyunları oynayarak videoya alıp ses ile destek verip insanlara hem oyun heyecanını hemde bölümleri nasıl geçeceği hakkında detaylı bilgiler verip eğlenceli bir kanal oluşturabilirsiniz. Bunun için gerekli Camera Microfon vb yazılımları ilerki zamanlarda sizlerle paylaşacağız.
  • İlginç bilgiler adı altında internette bulduğunuz çeşitli olay bilgi vb konuları slayt videoalar ile derleyip insanlara sunabilirsiniz.

Ve aklımıza gelmeyen onlarca fikir vardır ve zaman buldukça bunları sizinle paylaşacağız.

Yazının devamında adsense başvurus video yükleme ve para kazanmayı aktif etmek vb konuları ele alacağız. Şimdilik görüşmek üzere.

Saygılar

 

 

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here